ÅVM STABEN
ÅVM STABEN
Frisbeeklub


Jane Baumgartner-Nielsen
Klub for 4.-6. klasse i ÅVM
Af Josva Thomsen og Angelika Hvidberg
“For hvor to eller tre er forsamlet i mit navn, der er jeg midt iblandt dem.” - Matt. 18;20
Da vi mødtes i sommers for at planlægge Frisbee-klubaftener for efteråret ønskede vi en ting; at skabe et fællesskab centreret om Jesus, hvor man trygt kunne dele, hvad man havde på hjertet. Det var vores udgangspunkt for vores tilgang til børnene, når vi mødtes med dem hver anden mandag nede i kirken.
Derfor har vi også brugt det første halve år på at være så omsorgsfulde som overhovedet muligt. Der er ikke nogen, der har det samme behov når de møder op til Frisbee om aftenen, og derfor har vi sat ekstra meget energi ind i relationen med de børn, der ikke var lige så trygge som de andre. For nogen gjaldt det om at være ekstra nærværende og lytte til, hvad de havde på hjertet. For andre var behovet en leder, der virkelig gerne ville bruge tid med dem og spille bordtennis i stedet for at sidde og snakke med de andre.
Angelika, der er en del af lederteamet, siger følgende om Frisbee:
“Jeg er med i Frisbee, fordi jeg kan være med til at skabe gode oplevelser sammen med børnene, samtidig med at vi leger, griner og lærer sammen.”
Det er vi glade for at kunne sige har givet pote. Der er blevet sat ekstra tid af til dem, der ikke kendte lige så mange som de andre. Det har ført til at de stadig møder op, trods der måske ikke er særlig mange på deres alder eller af deres køn, hvilket normalt betyder meget for børn i 4.-6. klasse. Det er dejligt at kunne sidde i bilen på vej hjem fra en klubaften og snakke om de børn, der virkelig har været trygge omkring én. Når man så ser dem dukke op igen næste mandag og udvise samme tryghed, bliver man fyldt med glæde over en vision, der lykkes.
Det er mindst lige så spændende at se børnenes frimodighed, når vi holder andagt i slutningen af aftenen. Hver gang man stiller et spørgsmål, ryger en skov af hænder op i luften, og de er altid klar til at komme med en kommentar til det, man har sagt. Det er fedt at se en hungren i børnene efter at lære Jesus at kende og spille bold op af lederne i den proces. Det er en aldersgruppe, der står med rigtig mange spørgsmål, og vores største ønske er, at uanset hvor de er, vil de føle en tryghed i, at Jesus er med dem.